Produkty niskokaloryczne

Umiejętność odróżnienia pokarmów niskokalorycznych od wysokokalorycznych pomoże ci dokonywać lepszych wyborów przy tworzeniu posiłków. Zobaczmy jakie pokarmy można zaliczyć do niskokalorycznych.
Odchudzanie lub utrzymywanie wagi może być dużo łatwiejszym zadaniem jeśli mamy świadomość tego ile kalorii zawiera w sobie poszczególny pokarm. Wiele owoców i warzyw wbrew pozorom może być wysokokalorycznych dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy na temat ich kaloryczności. Zwykłe przejście z produktów mocno przetworzonych, zawierających dużo sodu i cukru a zarazem wysokokalorycznych na ich mniej kaloryczne odpowiedniki może na prawdę zrobić dużą różnicę.

pokarmy niskokaloryczne

Oprócz wyboru pokarmów na kaloryczność jedzenia ma wpływ także sposób ich przyrządzania. Oczywiście wszelkie smażenie na oleju, tłuszczu naturalnie zwiększa kaloryczność posiłków. Dlatego najlepiej spożywać pokarmy gotowane lub grillowane, zamiast smażyć wszystko na patelni spróbuj część rzeczy ugotować albo wrzucić na grilla elektrycznego. Do sałatek najlepiej jest nie dodawać żadnych śmietan, olei itp. bo automatycznie zwiększają one kaloryczność sałatki. Jeśli już musisz coś dodać to trzymaj się cytryny bądź sosu winegret. Kaloryczność napoi można zmniejszyć w bardzo prosty sposób, zamieniając słodkie napoje i soki na wodę mineralną.

Pokarmy niskokaloryczne

1. Owoce
- morele
- arbuz
- mandarynki
- wingogron
- melon
- pomelo
- kiwi
- papaya
- brzoskwinie
- porzeczki
- grejpfrut
- cytryna ze skórką
- limonki

2. Warzywa
- pomidory
- kiełki lucerny
- ziemniaki
- brokuły
- czerwona papryka
- sałata
- kapusta pekińska
- kapusta
- rzodkiewka
- brukselka
- fasola
- cukinia
- szpinak
- ogórek
- seler

3. Mięso, produkty mleczne
- chuda szynka
- wołowina
- kurczak bez skórki
- indyk
- ryby
- krewetki
- białka jaj
- niskotłuszczowy twaróg
- chude mleko
- jogurt naturalny

4. Przekąski
- jogurt naturalny
- rodzynki
- migdały
- mleko sojowe
- kanapka z tuńczykiem
- popcorn bez oleju

5. Napoje
- woda
- zielona herbata bez cukru

6. Inne
- makaron pełnoziarnisty gotowany
- muesli
- brązowy ryż
- pełnoziarnisty chleb

To były najbardziej popularne niskokaloryczne produkty. Staraj się je maksymalnie włączyć do swojej codziennej diety a na pewno zobaczysz efekty.