Witamina D

Witamina D jest bardzo istotna z punktu widzenia zdrowia, odpowiada między innymi za odpowiednie poziomy wapnia i fosforu w naszej krwi. Oto trochę podstawowych informacji na temat witaminy D oraz symptomów jej niedoboru.
Witamina D to witamina rozpuszczające się w tłuszczu i występuje w dwóch głównych formach jako ergokalcyferol (witamina D2), pochodzący z roślin oraz cholekalcyferol (witamina D3), która z kolei pochodzi z ekspozycji na światło słoneczne rano i niektórych pokarmów.

witamina D

Właściwości witaminy D

Witamina D jest odpowiedzialna za poprawną koncentrację wapna i fosforu, tak aby nasze kości były mocne. Pomaga w transferze wapna pomiędzy kościami a krwią. Jest ona istotna również przy budowie i przebudowie kości przez osteoblasty i osteoklasty. Odgrywa ona również duża rolę zapobiegający krzywicy u dzieci i osteomalacji u osób dorosłych. Poza tym witamina D pomaga w walce z depresją, rakiem prostaty, rakiem piersi, osteoporozą, wysokim ciśnieniem krwi. Witamina D jest także kluczowa dla naszego systemu odpornościowego.

Źródła witaminy D

W przeciwieństwie do innych witamin, minerałów, składników odżywczych witamina D pojawia się w organizmie na 2 sposoby:

- poprzez konsumpcję pokarmów bogatych w witaminę D. Głównym źródłem są pokarmy z pełnego ziarna (chleb, bułki), płatki, mleko. Poza tym ryby jak łosoś, czy tuńczyk a także żółtko jajka, wątróbka są także bogate w witaminę D.

- poprzez ekspozycję na promienie ultrafioletowe B słońca. Ciało ludzkie może także produkować witaminę D poprzez wystawienie się na promienie słoneczne. Ultrafiolet aktywuje syntezę witaminy D w skórze.

Jeśli twoja dieta nie dostarcza ci wystarczająco dużo witaminy D, możesz te poziomy zwiększyć poprzez zastosowanie suplementów. Zanim jednak po nie sięgniesz skonsultuj to z lekarzem, tak aby nie przekroczyć z jej ilością.

Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Może to dotknąć na przykład kości, które mogą stać się bardziej łamliwe.

Niedobór witaminy D u dzieci powoduje krzywicę, ze względu na niską gęstość masy kostnej. Inna choroba to osteomalacja, czyli rozmiękanie kości, jest częstym schorzeniem u dorosłych wynikającym z niskich poziomów witaminy D. Za mało witaminy D może także prowadzić do biegunki, infekcji gardła, bezsenności, czy problemów ze wzrokiem. Niedobór witaminy D wpływa na poziomy wapnia w kościach powodują również osteoporozę.