Jakie dobroczynne właściwości ma olej z wiesiołka
Wiesiołek jest rośliną, którą można spotkać na polskich polach i łąkach. Nazywany jest często „świecą nocy”, ponieważ żółte kwiaty tej rośliny w ciągu dnia zamykają się, a otwierają w nocy. Jest powszechnie stosowany w lecznictwie. Szczególne właściwości lecznicze mają nasiona tej rośliny, z której wytwarzany jest olej.
W składzie oleju z wiesiołka znajdują się liczne nienasycone kwas tłuszczowe. Również te z rodziny omega – linolowy oraz gamma linolenowy. Kwasy te stanowią nawet do 20 procent składu produktu. Wiesiołek był również doceniony przez nasze babcie i prababcie, z powodu dużej zawartość cynku, selenu, magnezu, wapnia oraz witaminy E i fitosteroli.
Ze względu na dużą zawartość magnezu oraz kwasów tłuszczowych olej z wiesiołka stosowany był przy niwelowaniu kobiecych dolegliwości związanych z miesiączkowaniem i okresem menopauzy. Składniki te poprawiają funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, przyczyniają się do poprawy złego samopoczucia, zmniejszają uczucie gorącą u dojrzałej kobiety oraz niwelują bóle menstruacyjne. Wiesiołek chętnie polecano parom, które starały się o dziecko.
Liczne, nienasycone kwasy tłuszczowe to sprzymierzeńcy w walce ze złym cholesterolem. Ich działanie polega na zapobieganiu odkładaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Skutkiem czego może być miażdżyca, zawał, a nawet śmierć. Olej z wiesiołka obniża także ciśnienie krwi i poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego. Wiesiołek, to również idealnie wsparcie przy odchudzaniu, ponieważ pobudza trawienie i pomaga szybciej spalić tkankę tłuszczową.
Dzięki temu, że olej z wiesiołka wspomaga układ nerwowy i mózg, polecany jest do stosowania przez osoby starsze. Poza tym, zalecany jest dla osób, które mają problemy reumatyczne i zwyrodnieniowe. Zawarte w oleju z wiesiołka kwasy tłuszczowe przyspieszają regenerację stanów, mięśni i więzadeł, mają działanie przeciwzapalne oraz wspierają układ immunologiczny.
Olej z wiesiołka został doceniony również przez producentów kosmetyków. Można go znaleźć w składzie kremów, balsamów czy kosmetyków do pielęgnacji włosów i paznokci. Olej z wiesiołka ma działanie ochronne, nawilżające i kojące. Po regularny stosowaniu wiesiołka skóra, włosy i paznokcie wyglądają pięknie.
Dobroczynne działanie wiesiołka znały już nasze prababcie. Regularne stosowanie wpłynie pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale także urodę. Olej z nasion wierzchołka można spożywać jako dodatek do dań lub bezpośrednio na skórę.
Najnowsze komentarze