Co jeść po treningu?
Pytanie o to, jakie produkty spożywać po treningu jest istotne zarówno dla zawodowych sportowców, sportowców-amatorów, jak i dla osób, które ćwiczą, aby schudnąć i jednocześnie wypracować smuklejszą sylwetkę.
Na co wpływ ma posiłek potreningowy?
Co powinien zawierać posiłek potreningowy?
Jak jeść?
Na co wpływ ma posiłek potreningowy?
Posiłek protreningowy jest istotny przede wszystkim dla odpowiedniej regeneracji organizmu. Ten aspekt zawsze powinien być na pierwszym miejscu w myśleniu o tym, co zjeść po intensywnym wysiłku fizycznym. Nie da się jednak ukryć, że to, co zjemy po treningu, będzie miało również wpływ na efektywność treningu w spalaniu kalorii i pozbywaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej, jak i budowania sylwetki przez rozwój mięśni. Te wszystkie aspekty posiłku protreningowego warto wziąć pod uwagę i nie posilać się przypadkowymi produktami, tylko przygotować sobie odpowiednio zbilansowany zestaw.
Co powinien zawierać posiłek potreningowy?
Tutaj nie ma miejsca na przypadek, więc co warto jeść po treningu? Przede wszystkim po wysiłku fizycznym nasz organizm potrzebuje białka i węglowodanów i to przede wszystkim te dwa podstawowe makroskładniki trzeba mu dostarczyć. Przekonanie, że po treningu można zjeść ociekającego tłuszczem burgera, nie jest zbyt trafne. Tłuszcze w posiłku protreningowym powinny być ograniczone. Stawiamy na węglowodany i białko, ponieważ pozwalają nie uzupełnić zasoby utraconej energii, ale jednocześnie zadbają o odżywienie i rozbudowanie mięśni, a nie tkanki tłuszczowej. Białka składają się z aminokwasów niezbędnych w budowie mięśni, węglowodany uzupełniają zaś glikogen, który stanowi paliwo dla pracujących mięśni. Tłuszcz natomiast jest w stanie tylko spowolnić metabolizm, a to przecież najczęściej ostatnia rzecz, której chcemy. Podczas treningu rozpędzasz metabolizm, szybciej spalasz tłuszcz, więc warto zrobić wszystko by możliwie jak najdłużej po treningu podtrzymać tę wydajność metaboliczną organizmu.
Jak jeść?
Świetnym posiłkiem protreningowym jest m.in. skake proteinowo-węglowodanowy. Możesz kupić gotową mieszankę i rozpuścić ją w wodzie lub mleku roślinnym lub też przygotować ją samodzielnie. Możesz połączyć izolat białka ze zblendowanym ryżem i bananem. Najlepiej spożyć do do pół godziny po treningu. Nie warto jednak robić tego bezpośrednio po jego zakończeniu. Trzeba dać organizmowi trochę odpocząć, uspokoić się, przywrócić normalny puls. Pełny posiłek (bazujący np. na chudym czerwonym mięsie, piersi z kurczaka czy jajach) najlepiej zjeść 2-3 godziny od posiłku protreningowego.
Najnowsze komentarze