Czy zdrowe odżywianie musi być kosztowne?
Wiele osób chciałoby polepszyć swoją dietę, jednak uważa, że zdrowe jedzenie jest drogie – w końcu jagody goji, nasiona chia i produkty BIO lub EKO muszą swoje kosztować, prawda? Nic bardziej mylnego! Aby zdrowo się odżywiać, wcale nie trzeba wydawać fortuny na wyszukane produkty. Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci jeść zdrowo, a jednocześnie nie zrujnować domowego budżetu.
Planowanie zakupów
Kluczem do obniżenia wydatków na jedzenie – zdrowe czy nie – jest odpowiednie planowanie zakupów spożywczych. Ogólna zasada brzmi następująco: rób zakupy w taki sposób, aby marnować jak najmniej żywności. Jeśli nie wiesz, czy zjesz kilka kilogramów ziemniaków, weź tylko jeden kilogram, a w razie potrzeby dokupisz jeszcze jeden; jeśli widzisz promocję, dobrze się zastanów, czy dany produkt naprawdę jest Ci potrzebny, czy chcesz go kupić tylko dlatego, że akurat jest tani. Postępując w taki sposób, unikniesz kupowania zbędnego jedzenia, które najpewniej będzie leżeć w lodówce czy szafce, aż minie jego termin przydatności do spożycia. Produkty z długim terminem ważności – takie jak ryże, kasze czy makarony – będą z kolei tańsze, jeśli kupisz je w większych, zbiorczych opakowaniach.
Ograniczenie przekąsek i zamawiania jedzenia na wynos
Chipsy, chrupki, ciastka, batoniki, słodkie napoje i fast foody to główni przedstawiciele grupy produktów określanej mianem śmieciowego jedzenia. Zawiera ono duże ilości kalorii pod postacią cukrów prostych i niezdrowych tłuszczy. Takie produkty mają niekorzystny skład i zawierają niewiele składników odżywczych lub nie mają ich wcale, a ich spożycie powoduje jedynie krótkotrwały przyrost energii, więc warto je ograniczyć, a docelowo całkowicie wyeliminować z diety.
Ulgą dla portfela będzie też rezygnacja z zamawiania jedzenia na wynos. Nie dość, że kosztuje ono znacznie więcej niż przygotowane samodzielnie, to zazwyczaj przyjmuje postać pizzy, kebabu czy burgera, a więc nie jest zdrowe – dodaje specjalista z portalu Poprawianie Odżywiania. – Nie da się ukryć, że gotowanie w domu wymaga o wiele więcej wysiłku i zajmuje znacznie więcej czasu niż zamawianie gotowych dań, ale wcale nie musisz spędzać w kuchni całego dnia. Możesz na przykład przyrządzać zupy czy dania jednogarnkowe na kilka dni.
Sezonowe warzywa i owoce
Żeby zdrowo się odżywiać, nie musisz odwiedzać sklepów z ekologiczną żywnością czy kupować egzotycznych produktów – wystarczy, że postawisz na sezonowe warzywa i owoce. Rozeznaj się, kiedy dane produkty są najtańsze i staraj się je kupować tylko wtedy, kiedy jest ich dużo na półkach. Są także sposoby, aby móc zajadać się ulubionymi warzywami i owocami poza sezonem, a jednocześnie nie przepłacać. Uwielbiasz szparagi? Możesz przygotować z nich przetwory. Nie wyobrażasz sobie życia bez truskawek? Działaj perspektywicznie – zamiast wydawać zimą dużo pieniędzy na małe pudełeczko, kup ich więcej latem, gdy są najtańsze, a potem zamroź. Jeśli zrobisz to w odpowiedni sposób, zachowają smak na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.
Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w swojej diecie, ale nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać, najlepiej skorzystaj z pomocy dietetyka. Możesz umówić się na tradycyjną wizytę w jednym z okolicznych gabinetów dietetycznych lub zdecydować się na porady żywieniowe online. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, specjalista z zakresu odżywiania – po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i ewentualnym zleceniu dodatkowych badań – ułoży dla Ciebie odpowiednie jadłospisy, które pozwolą Ci zdrowo się odżywiać i utrzymać wagę lub pozbyć się nadprogramowych kilogramów bez uporczywego liczenia kalorii i ciągłych wyrzeczeń.
Najnowsze komentarze