Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 3, 2021 in Dieta |

Popularne i mało znane sposoby na podanie ogórka

Ogórki są nieodłącznym elementem wielu dań – idealnie sprawdzają się w nich zarówno kiszone, jak i małosolne czy konserwowe. Warto też przygotować z nich inne przetwory, które idealnie sprawdzają się jako przystawki lub dodatki do potraw. Niektóre są bardzo popularne i często spotykane, podczas gdy inne zaskakują swoją oryginalnością.

Ogórki w curry

Jednym z ciekawszych przetworów są ogórki w curry, które podać można do kanapki, jako przystawkę imprezową lub w formie dodatku do dania obiadowego. Ich cechą charakterystyczną jest słodko-kwaśny smak zalewy, osiągany za sprawą odpowiednich przypraw. Najważniejszą rolę odgrywają jednak ogórki, które należy uprzednio obrać i pokroić na ćwiartki. Najlepiej w tym celu sprawdzą się gruntowe, zebrane z działki lub kupione od dobrego dostawcy. Jeżeli będą zbyt mocno nawożone, mogą zepsuć smak przetworu. Ogórki w curry nie powinny być też zbyt duże, bo wówczas większość ich środka wymagać będzie wydrążenia. Najlepiej sprawdzą się te o średniej wielkości, razem z cebulą, selerem, liściem laurowym i gorczycą. Poza przyprawą curry, do przygotowania zalewy potrzebna jest również woda, ocet spirytusowy 10%, cukier i sól kamienna niejodowana.

Ogórki małosolne na sucho

Ogórki małosolne są równie popularne i smaczne, co kiszone. Najczęściej przygotowane są w sposób tradycyjny, czyli za pomocą zalewy i w słoikach. Doskonały ogórek małosolny można jednak przyrządzić nawet bez grama wody, czyli na sucho. W tym celu warto skorzystać z rosyjskiej receptury, pozwalającej na szybkie przygotowanie smacznej przystawki. Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza osobom, które nie mają czasu na tradycyjne kiszenie ogórków małosolnych. Wystarczy jedynie umieścić wszystkie składniki w odpowiednio grubym woreczku, a następnie szczelnie go zamknąć i dostawić na 24 godziny. Aby smaki równomiernie się rozeszły, warto co jakiś czas nim potrząsać. Przepis na ogórki małosolne bez wody jest bardzo prosty, dlatego każdy spokojnie sobie z nim poradzi.

Ogórki w ketchupie

Do bardzo nietypowych i oryginalnych przetworów należą ogórki w ketchupie, które cechują się słodko-ostrym smakiem. W zależności od upodobań, wykorzystać można ketchup pikantny lub łagodny. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku zalewa. Poza ketchupem, należy ją przyrządzić z wody, cukru, soli oraz octu. Ogórki warto natomiast przyprawić gorczycą, liściem laurowym, zielem angielskim, czarnym pieprzem oraz czosnkiem. Przystawkę w ketchupowej zalewie można spróbować już w dobę po przygotowaniu, jednak lepiej smakuje po ok. tygodniu.

Ogórki kanapkowe

Ogórki kanapkowe krojone są w cienkie plastry, a następnie zalane odpowiednią zalewą. Idealnie smakują z pieczywem. Jako składniki wykorzystać należy ziarna czarnego pieprzu, ziarna gorczycy, ziele angielskie, kurkumę, cukier i sól, a także niezbędny ocet spirytusowy 10%. Wystarczy umyć i pokroić ogórki, a następnie ciasno poukładać w słoikach. Po zagotowaniu wody z cukrem i przyprawami, wystarczy dodać ocet i ugotować całość pod przykryciem. Kiedy ogórki zostaną już zalane i zagotowane, powinny zmienić kolor z ciemnego na jaśniejsze. Najlepiej smakują po ok. miesiącu leżakowania, jednak nadają się do spożycia nawet po tygodniu.

Lemoniada ogórkowa Sassy Water

Sassy Water to nowoczesna odmiana popularnej lemoniady ogórkowej. Napój ten posiada odpowiednio dobrane składniki, które oczyszczają organizm z toksyn i wspomagają proces odchudzania. Nazwa lemoniady Sassy Water została zapożyczona od nazwiska jej autorki, Cinthii Sass. Napój ten doskonale orzeźwia i gasi pragnienie, a jednocześnie łagodzi wiele dolegliwości trawiennych i przyspiesza przemianę materii. Poza ogórkiem, do przygotowania lemoniady Sassy Water potrzebna jest również niegazowana woda mineralna, świeży imbir, cytryna oraz listki mięty. Napój ten zaleca się wypijać minimum dwa razy dziennie, z czego pierwszą szklankę warto spożywać na czczo. Lemoniada ogórkowa wykazuje działanie moczopędne, dlatego lepiej unikać jej spożywania przed wielogodzinną podróżą lub bezpośrednio przed snem.