Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 23, 2022 in Dieta |

Co jeść, żeby dieta była lekkostrawna?

Wielu ludzi zmaga się z problemami z żołądkiem i jelitami. Wśród licznych objawów można wymienić nudności i biegunkę, którym zwykle towarzyszą wymioty, gorączka i ból brzucha. Niektóre z tych przypadków są powodowane przez wirusy, a objawy ustają po około tygodniu. To właśnie wtedy potrzebna jest delikatna dla żołądka dieta lekkostrawna. Najlepiej jest wybierać takie produkty, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych, ale nie powodują dodatkowego obciążenia przewodu pokarmowego.

Owoce i warzywa – które jeść, a których unikać

Owoce, które są bezpieczne i lekkostrawne to przede wszystkim banany i awokado. W diecie lekkostrawnej należy unikać surowych owoców ze skórką, np. jabłek i większości jagód. Mimo że, zawierają dużo zdrowego błonnika, to nie są wskazane dla osób z problemami żołądkowymi. Rozwiązaniem mogą być owoce z puszki lub gotowane, ponieważ zawierają zdecydowanie mniej błonnika i są łatwiejsze do strawienia. Jednak należy je wybierać ostrożnie i lepiej unikać tych zawierających cukry, które mogą powodować gazy, w szczególności gruszki, brzoskwinie i suszone śliwki.

Podobnie jak owoce, warzywa również dostarczają błonnika, więc należy całkowicie wyeliminować te surowe i wybierać gotowane lub puszkowane. W przypadku gotowanych warzyw zaleca się zrezygnowanie z fasoli, kapusty, brokułów, brukselki i szparagów, a także z cebuli i karczochów. Dieta lekkostrawna powinna być bogata w warzywa bez pestek, takie jak: marchewka, szpinak i buraki.

Jak pomóc układowi pokarmowemu?

Fundamentem każdej diety jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Jednak należy ostrożnie wybierać to, co się pije. Dla niektórych osób drażniąca okazuje się kofeina, a dla innych cukry w słodzonych napojach. Najlepiej będzie pić dużo wody i ziołowych herbat, natomiast całkowicie zabroniony jest alkohol i soki z miąższem.

W diecie lekkostrawnej powinno znaleźć się także mięso, szczególnie drobiowe jest łagodne dla przewodu pokarmowego. Zaleca się spożywanie go w wersji pieczonej lub grillowanej, a o smażeniu lepiej zapomnieć, ponieważ tłuste potrawy są trudniejsze do strawienia. A co z ziarnami? Tutaj nie ma kompromisów i należy całkowicie wyeliminować produkty pełnoziarniste, zastępując je białym ryżem, chlebem pszennym czy płatkami kukurydzianymi.

Podsumowanie

Dieta lekkostrawna jest w szczególności polecana tym osobom, które cierpią na niestrawność, ale nie tylko. Bardzo często stosuje się ją po zabiegach operacyjnych czy dłuższych chorobach, żeby nie obciążać dodatkowo organizmu.