Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 6, 2022 in Dieta |

Dieta z ograniczeniem soli: Jak wpływać na ciśnienie krwi i zdrowie serca?

Dieta z ograniczeniem soli: jak wpływać na ciśnienie krwi i zdrowie serca?

WKĄD WCHODZI SÓL?
Sól kuchenna, znana również jako chlorek sodu (NaCl), to podstawowy składnik, który jest używany do podbijania smaku wielu potraw. Sól to także elektrolit, który jest niezbędny dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Zbyt duża ilość soli w diecie może jednak prowadzić do poważnych schorzeń, zwłaszcza w przypadku ludzi ze skłonnościami do problemów sercowych.

JAKIE SĄ WYNIKI BADAŃ?
Badania przeprowadzone przez amerykański ośrodek kontroli chorób (CDC) wykazały, że około jedna na trzy osoby w Stanach Zjednoczonych cierpi na nadciśnienie tętnicze, a jedną na 10 z nich powoduje nadmiar spożywanej soli. Wieloletnie badania potwierdziły, że ograniczenie spożycia soli może pomóc w walce z nadciśnieniem tętniczym, co zmniejsza ryzyko chorób serca.

PROCENTOWA ILIŚĆ SODU W ŻYWNOŚCI
Większość spożywanych przez nas produktów zawiera sól, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wiele sodu zawiera żywność, którą spożywamy. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), około 40% sodu, który spożywamy, pochodzi ze sklepowych produktów spożywczych, takich jak konserwy i przetworzone mięsa. Inne źródła sodu to dania serwowane w restauracjach, fast foodach i kawiarniach.

JAKIE SĄ ZALECENIA DLA WSPOMNIANEJ DIETY?
Zgodnie z zaleceniami American Heart Association, człowiek powinien spożywać nie więcej niż 1500 mg sodu dziennie. Wiele osób spożywa obecnie ponad cztery razy tę ilość. Opcjonalnie zamiast soli możemy użyć innych przypraw, takich jak oregano, bazylia, rozmaryn, kurkuma, imbier, czosnek czy cebula. Są one bogate w smakowe związki i nie zawierają sodu lub zawierają go w minimalnych ilościach.

RECEPTY ZAWIERAJĄCE MAŁO SODU
Ograniczenie spożycia soli wcale nie musi oznaczać jedzenia niesmacznych potraw. Wspaniałym rozwiązaniem jest gotowanie w domu oraz używanie domowych przypraw, dzięki czemu mamy kontrolę nad ilością sodu w naszych posiłkach. Istnieją również wiele przepisów, które można zmodyfikować, w celu zredukowania zawartości soli. Oto kilka pomysłów:

  • Ryż z kurkumą i soczewicą
  • Krem z pieczonej papryki
  • Curry ze słodkim ziemniakiem i soczewicą
  • Zupa z kapusty i marchwi
  • Jajecznica z warzywami

Podsumowując, dieta z ograniczeniem soli może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca i zmniejszeniu ryzyka chorób sercowych. Warto pamiętać o zablokowaniu spożycia soli do 1500 mg na dzień, a także o zmianie nawyków żywieniowych na przyprawy bogate w smak i cenne dla zdrowia.