Jaki wpływ na zwierzęta ma śruta rzepakowa w paszach?
W składzie wielu pasz dla zwierząt hodowlanych znaleźć możemy śrutę rzepakową. Wykorzystuje się ją w żywieniu wielu zwierząt w gospodarstwie rolnym. Zaleca się podawanie jej bydłu, świniom, drobiu, koniom, owcom, kozom, a także królikom. Jaki jest wpływ na zdrowie zwierząt hodowlanych oraz wyniki ich produkcyjności?
W naszym kraju rzepak uprawia się bardzo chętnie. Najczęściej wykorzystywany jest do produkcji oleju rzepakowego, a efektem ubocznym takiej produkcji jest śruta rzepakowa. Po wytłoczeniu z nasion rzepaku tłuszczu, w śrucie pozostaje bardzo niewiele tłuszczu, bo ok. 2,5%, natomiast aż 38% składu śruty to białko.
Dlaczego warto wykorzystywać śrutę rzepakową w żywieniu zwierząt gospodarskich?
Duża zawartość białka i niewielka zawartość tłuszczu to niewątpliwie ważny aspekt w żywieniu zwierząt. Jednak na tym nie kończą się dobroczynne właściwości, jakie posiada ten składnik. W nasionach rzepaku znajduje się mnóstwo cennych aminokwasów. Jednak nie wszystkie mają dobroczynne działanie. W śrucie rzepakowej nie brakuje glukozynolanów, które ograniczają przyswajanie niektórych substancji i zmniejszają apetyt u zwierząt. Uważa się, że zaburzają one metabolizm jodu, co niekorzystnie wpływa na tarczycę zwierzęcia. Mimo to chętnie wykorzystuje się tego rodzaju paszę ze względu na białko, które jest zawarte w tym składniku, a także cenne składniki odżywcze. Śruta rzepakowa pozwala na zapewnienie zwierzętom wielu cennych składników odżywczych i mineralnych, a także pomaga w utrzymaniu zwierząt w doskonałej kondycji. Uważana jest za produkt dobrze trawiony. Dodatkowo, wykorzystanie śruty rzepakowej w żywieniu zwierząt hodowlanych pozwala na znaczne obniżenie kosztów takiego żywienia. Śruta rzepakowa jest bardzo niedroga, a przy tym nie ma problemu z jej dostępnością.
Czy stosowanie pasz ze śrutą rzepakową jest bezpieczne?
Wśród hodowców zdanie na temat śruty z nasion rzepaku może być różne. Specjaliści uważają jednak, że jeśli będzie przestrzegać wszystkich zaleceń żywieniowych i nie przekroczymy maksymalnego udziału takiej paszy w żywieniu zwierząt, to będzie to bezpieczne. Przestrzegając maksymalnych porcji śruty rzepakowej w diecie zwierząt hodowlanych można nie tylko zapewnić bezpieczeństwo ich stosowania, ale również w pełni wykorzystać potencjał, jaki tkwi w śrucie rzepakowej. Białko, włókna pokarmowe, niewielka ilość tłuszczu, a także cenne aminokwasy i minerały sprawiają, że pasza z zawartością śruty rzepakowej ma korzystne działanie.
Ze względu na pozytywne efekty i drogocenne składniki, jakie zawarte są w śrucie rzepakowej, wielu hodowców zwierząt gospodarskich decyduje się na włączenie pasz na bazie śruty do żywienia swoich zwierząt. Przy założeniu, że przestrzega się zasad podaży i nie przekracza zalecanych porcji, udział śruty w diecie zwierząt hodowlanych przynosi doskonałe efekty i pozwala obniżać koszty żywienia, jednocześnie dostarczając zwierzętom wielu drogocennych składników. Pasze z zawartością śruty mogą być więc korzystne dla zwierząt hodowlanych.
Najnowsze komentarze