Jakie potrawy najlepiej wychodzą na patelniach stalowych?
Najważniejszym gwarantem dobrego obiadu jest materiał, z którego wykonana została patelnia. Jeżeli smażymy mięso na patelni z wysokiej jakości stali nierdzewnej – pewni możemy być jego dobrego smaku. Warto jednak podać fakt, o którym wie niewiele osób: a mianowicie powłoki nieprzywierające patelni stalowych wykonywane są w wielu różnych materiałów – od powszechnego w użyciu teflonu, po najwyższej klasy tytan. Różne typy potraw – inaczej smakują, jeśli przygotuje się je na danej powłoce. Jaka więc powłoka nieprzywierająca patelni stalowej pasuje do jakiej potrawy? Przyjrzyjmy się temu bliżej w niniejszym artykule.
Materiał wykonania powłok nieprzywierających patelni stalowych
Patelnie z dobrej jakości stali nierdzewnej zawsze będą znacznie lepsze od tych z aluminium i teflonu. To prawidło znane każdemu sprzedawcy artykułów AGD. Rzadko jednak wspominają o tym swym klientom – zwłaszcza, jeśli sami sprzedają patelnie wykonane z tych gorszych materiałów. Warto, by klient był jednak świadomy, które produkty są lepsze, a które gorsze. Warto więc podkreślić, że patelnie wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej to w dużej mierze produkty luksusowe.
Patelnia stalowa wyposażona może być w wiele różnych typów warstw nieprzywierających, czy ochronnych. Oto najważniejsze z nich:
- Patelnia stalowa z powłoką teflonową
- Patelnia stalowa z powłoką ceramiczną
- Patelnia stalowa z powłoką kamienną
- Patelnia stalowa z powłoką tytanową
Do jakich potraw nadaje się najlepiej patelnia stalowa?
Jak wspomnieliśmy już powyżej: patelnia stalowa z powłoką ceramiczną lepiej nada się z danym typem potrawy, a ta z warstwą kamienną – z inną. Na powłokach teflonowych najlepiej smażyć mięsa, które wymagają bardzo wysokiej temperatury i krótkiej jednocześnie obróbki termicznej. Będą więc wszystkie kotlety z wołowiny, polędwica wołowa, steki, sznycle cielęce, a także kotlety schabowe i mielone. Powłokach ceramiczne nadają się natomiast do długiego podgrzewania na małym ogniu, pod pokrywą, duszenia mięsa czy gotowania gulaszu.
Na powłokach kamiennych, zarówno tych granitowych, jak i marmurowych, a także na najtwardszych z nich tytanowych – nie trzeba stosować tłuszczu podczas smażenia. Idealnie rozprowadzają one także ciepło, a co za tym idzie wytapiają tłuszcz z danej potrawy. Dobrze więc smażyć na nich mięso tłuste, takie, jak wieprzowina, słonina, bekon, boczek, baleron, golonka, żeberka, czy baranina. Efekt może przejść nasze najśmielsze oczekiwania – a będzie nim wyjątkowo smaczny i pożywny, a także bogaty w wartości odżywcze obiad.
Podsumowanie
Jak więc widzimy różne materiały, z których wykonane są powłoki patelni stalowych – różnie reagują na dany typ potrawy, który jest na nich podgrzewany. Jeśli chcemy zasięgnąć porady przed zakupem naszej patelni stalowej – zróbmy to w dobrym sklepie internetowym – jak dla przykładu Prymus AGD.
Najnowsze komentarze