Węglowodany proste i złożone – jak dzielimy cukry?
Węglowodany proste i złożone to jeden z głównych składników naszej codziennej diety. Mówi się, że powinny stanowić około 50% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Osoby, które uprawiają sport, lub też elementem ich pracy jest silny wysiłek umysłowy powinny spożywać ich więcej. Dzielą się jednak one na proste i złożone – te proste są mniej zdrowe dla naszego organizmu, dlatego warto wiedzieć, jak dzielimy cukry, by odpowiednio zaplanować naszą codzienną dietę i zyskać jak najwięcej energii, bez szkody dla zdrowia.
jak dzielimy cukry
Cukry dzielimy na proste i złożone. Cukrem prostym jest sacharoza, która znajduje się w większości produktów spożywczych. To nic innego, jak tak zwane puste kalorie, dlatego należy w miarę możliwości ograniczyć jej spożywanie. Dobrym pomysłem będzie na przykład rezygnacja ze słodzonych napojów na rzecz picia wody, lub herbaty bez cukru.
węglowodany proste i złożone
Węglowodany również dzielą się na proste i złożone. Warto jeść te drugie, ponieważ dostarczą nam dużo więcej cennych składników odżywczych. Znajdziemy je między innymi w pełnoziarnistym pieczywie oraz makaronach.
Najnowsze komentarze